Who do you should listen to?

In the world we are living in, we have a paradox of choice. We always need to decide about what is right or wrong in a special situation, and everybody seems to know the answer. You can’t always listen to all the people you have met along your way: They might be wrong and give you false ideas of how to live your life.Who do you should listen to

Ile razy spotykamy się na codzień z sytuacjami, w których podjemujemy wybór. Ktoś podszepnie coś w stylu: “Musisz podjąć decyzję.” Idziemy dalej a tam kolejna osoba: “Na Twoim miejscu zrobiłabym to…” Mijają lata, pewnego dnia odbieramy telefon: “Wiem, że decyzja należy do Ciebie ale ja na Twoim miejscu…” Czy nie brzmi to Wam znajomo? Czy już odrobiliśmy lekcję asertywności? Czy wiemy co oznacza pojęcie “asertywność”?

Wybory podejmujemy i będziemy podejmować przez nasze całe życie. Będziemy zadawać sobie wiele pytań: co jest dla mnie właściwe a co niekorzystne w obecnej sytuacji. Rozglądając się wokół zauważymy wiele, mniej lub bardziej znanych twarzy, które będą próbowały podsunąć nam rozwiązanie czy może bardziej gotową receptę na piękne i usłane różami życie w stylu jak “powinniśmy” żyć.

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie słuchać wszystkich ludzi chętnych do udzielania rad przez cały czas. Ludzie mają dar do kreowania iluzji tego jak nasze życie powinno wyglądać. Nie chodzi tu o intencje, bo większość ludzi ma dobre intencje – z ich punktu widzenia.

Who you should listen to 

I will give you examples of my own experiences and I feel I must do so.
When I was 17 years old, I tried to figure out if there was a necessity to study and how my decision would possibly affect my life with regard to my job opportunities after having achieved academic degrees.
So I asked everybody’s opinion which was: “You always got the best marks. That’s why you should go to study.” For this reason, there was just one option left: to go to college/university. After communism had collapsed in Poland, it WAS an opportunity to study. Before 1989, the majority of people didn’t study in Poland. Therefore parents tried to convince their children to study at any costs. This decision was made to assure their children’s fabulous future.
I’m not saying, students should not go to university or leave it. There are those who are passionate about their subjects and it’s their aim to fight for a better future. Besides, most people think titles are a guarantee for social respect.

Żeby nie zagłębiać się w teorię, pierwszy przykład, jaki chciałabym przedstawić z mojego własnego doświadczenia dotyczył wyboru o podjęciu przeze mnie studiów. Po upływie czasu wydaje się, że wówczas nie pozostawało nic innego jak studiować. Kto z naszego pokolenia nie chciał pójść na studia? Pytając innych ludzi wówczas wszyscy bez wahania mówili: “Wiesz, zawsze miałaś najlepsze oceny. Powinnaś się na ‘coś’ dostać.” Jak więszość z nas jest świadomych, przed 1989 rokiem w Polsce mało kto studiował, bądź miał taką możliwość. To chyba dlatego utarło się błędne przekonanie i powielane nadal z pokolenia na pokolenie, że aby coś w życiu osiągnąć musiałeś “Mieć szczęście”. Posiadanie wiedzy, doświadczenia, talentu niekoniecznie szło w parze z sukcesem.

Pokolenia urodzone po upadku komunizmu musiały się zmierzyć z rzeczywistością od nowa, zaczęły budować systemy wartości od początku. Pojawiła się taka dziedzina jak psychologia i okazuje się, że nie wszystko w naszym świecie dzieje się przypadkowo a nie wszystkim kieruje przeznaczenie. Pokoleniu urodzonemu po upadku komunizmu zostało z “góry” narzucone “Jak pójdziesz na studia, to będziesz kimś.” Patrząc na cytowany tekst z dzisiejszego punktu widzenia – nawet nie wiem jak to skomentować. Czy to oznacza, że życie ludzkie bez studiów nic nie znaczy? Nie wiem co przez to rozumieć… 😉

Who you should listen to
Jeśli pytasz ludzi o ich punkt widzenia, uzyskasz wiele informacji. Jeśli posiadasz zbyt wiele informacji, może to być omylne i prowadzić do frustracji i niedecyzyjności.
Zawsze będę wdzięczna za to, że miałam szansę studiować. Nie twierdzę, że nie warto iść na studia, ponieważ istnieje wiele ludzi, którzy nie widzą innej drogi, zwłaszcza u nas w Europie, gdzie ludzie mają tendencję do “wytytułowania się”. Dla tych z Was, którzy myślą, że to tylko w Polsce jest silna tendencja do posiadania tytułów mam dla Was niespodziankę – w Niemczech jest jeszcze lepiej!
Chcąc zakończyć pierwszy z przykładów chciałbym również dodać, że wiele ludzi myśli, że zostanie darzonych szacunkiem ze względu na posiadany tytuł. Pamiętacie powyższy cytat: “Jak pójdziesz na studia, to będziesz kimś.” Jeśli ukończyłeś już studia zapewne wiele razy spotkasz się z ludźmi i sytuacjami, w których ubiegając się o pracę, absolwenci uczelni czują się nikim, ponieważ nie mają żadnego doświadczenia czy praktyki. Jak to jest możliwe, że doszliśmy do absurdu? Sądzę, że odpowiedzią na to pytanie przychodzi mentalność i relatywnie niskie poczucie własnej wartości. Może dlatego wiele osób wstydzi się bądź zaprzestaje używania języka polskiego mieszkając za granicą.

Who you should listen to

Let me give you another one of my best examples of my life experiences: People gave me a lot of advice how life is in Germany. The picture they created about Germany proved to be totally wrong. The facts are different and life in Germany is more difficult for people from foreign countries. The weather is the same as in Poland, you need to buy food and to pay rent (around thousand euros per month). So you don’t live in paradise.
The fact is that those people in Poland who advise other people that life abroad is better, never had lived in another country than their own, they didn’t even travel the world because the former communist system didn’t allow them to do so. Apart from those “lucky ones” with two citizenships, people usually didn’t travel before 1989.

Drugim z najlepszych przykładów jakich doświadczyłam to życie na emigracji i wyobrażenie o życiu w Niemczech. Przed wyjazdem uzyskałam wiele przeróżnych rad dotyczących tego jakiego rodzaju życie może mnie czekać w Niemczech. Ludzie wydawali się być przekonani, że w Niemczech na pewno żyje się lepiej i na wysokim poziomie. Więszość ludzi wypowiadających się na temat życia w Niemczech nigdy nie mieszkała w innym kraju i nie podróżowała. Powód dla którego ludzie nie podróżowali przed 1989 jest dla nas już oczywisty. Ale czy to upoważna ludzi do kreowania iluzji tego jak może wyglądać życie na zachodzie? Mieszkając w Niemczech jesteś całkowicie zdany sam na siebie. Pogoda taka sama jak w Polsce, musisz kupić jedzenie i opłacić czynsz. W miejscu w którym mieszkam to okolo 1000 Euro za mieszkanie. Rzeczywistość jest inna niż to co inni mówią na temat tego jak się żyje w Niemczech. Dodam więcej, osoby urodzone w Niemczech i posiadające obywatelstwo niemieckie nie mają łatwiej. Wszyscy są równi. Nikt nie jest uprzywilejowany. Jedyną różnicą, która sprawia, że życie w Niemczech może być łatwiejsze dla osoby urodzonej w Niemczech jest język niemiecki.
Aby “coś” w życiu osiągnąć, bez znaczenia na miejsce urodzenia i obywatelstwo – trzeba naprawdę ciężko pracować. Złudzeniem jest tylko to, że ktoś ma “łatwiej” a ktoś ma “ciężej”.

Who do you should listen to 

You should only listen to the following people:
1) people who have experience and who have done some research on the subject for at least 10 to 20 years.
Never listen to anyone who lacks experience!
I took most pieces of advice from people who never used to live in another country and didn’t travel at all.
2) people who are skilled in the area you ask them for expertise.
People who advised me to go to university had never studied themselves.

Przechodząc do sedna mojego dzisiejszego wpisu przedstawiam Wam dwie cenne wskazówki dotyczące ludzi, których powinniśmy słuchać:
1) ludzi, którzy zdobyli doświadczenie bądź zajmowali się daną tematyką od lat, którzy poświęcili danej dziedzinie od min. 10 do 20 lat.
Większość ludzi udzielających rad odnośnie życia “na zachodzie” nigdy nie mieszkało w innym kraju.
Większość ludzi udzielających rad odnośnie studiowania – nigdy nie studiowało.
2) ludzi, którzy mają umiejętności, przez które rozumiem m.in. umiejętność komunikacji dzięki znajomości języków obcych, publiczne wystąpienia.

What’s even worse is to have too much information. Although I love reading books, it can be a waste of time when I look back. There were so many books suggested to me in school and at university, which make up 18 years of my lifetime, and they weren’t worth reading from my present point of view.

W dzisiejszym świecie, przepływ informacji prowadzi do zagubienia. Na codzień jesteśmy zasypywani setkami bezużytecznych informacji czy porad. Kolejnym świetnym przykładem są książki i zadanie sobie pytania dlaczego ludzie przestają czytać książki jak już opuszczą szkołę czy studia? Dlaczego dzieje się tak, że jesteśmy na tyle zniechęceni bezużyteczną wiedzą, że nie chcemy już widzieć książek na oczy?
Zadając ludziom pytania, bądź prosząc o radę nie zapominajmy nigdy o tym, aby nie brać nic do siebie. Nie pytajmy wszystkich o zdanie. Znajdźmy za to jedną osobę z minimum 10 letnim doświadczeniem w dziedzinie, w której chcielibyśmy się rozwijać bądź posiąść wiedzę. Jeśli chcemy uczyć się wystąpień publicznych, znajdźmy osobę, która zajmuje się tym od 10 lat. Chcąc uczyć się języka obcego zapytajmy osobę, która faktycznie nauczyła się języka obcego i posługuje się nim na codzień od 10 lat.
Zapytajmy ludzi, którzy już to zrobili, a potem uczmy się od nich.

Who do you should listen to

Ucząc się z doświadczeń ludzi, nie od teoretyków.

The more you ask, the more you will be confused. Stop asking everybody. Just find one person with an experience of at least 10 years in the field you are passionate about.

“Always listen to experts. They’ll tell you what can’t be done and why. Then do it.” – Robert A. Heinlein

Jeśli chcesz pracować w firmie i potrzebujesz wskazówek na ten temat, nie pytaj pracowników uczelnianych, którzy nigdy nie pracowali w żadnej firmie. Jeśli Twoim marzeniem jest praca na uczelni, otaczaj się ludzmi, którzy pracują na uczelni i którzy poświęcili pracy na uczelni swoje całe życie.

Today, I shared with you my reflections about how advice can affect your lives. I’ll always thankful and I am very glad that I had an opportunity to study and to live in a different country. I hope you got some valuable experience here.
It would be great to learn from you the best advice you got about life in general. What do you think about the advice from the other people? What do you think about this subject?

Jaka jest Twoja opinia na ten temat? Jaki wpływ na Twoje życie mają wskazówki od innych ludzi?
Jaką najlepszą radę uzyskałaś/uzyskałeś od innych dotyczącą życia?
Share:

17 Comments

 1. Lottie Moor
  2016-04-27 / 3:39 pm

  I really think that experience and skill are the two things you should always look for when someone is trying to advise you. One of the best pieces of advice I got was “Watching someone else totally achieve their goals can be incredibly upsetting to the person who’s spent a lifetime building a solid case for why them themselves cannot.” meaning, you will always have people who don’t like what you are doing, but that’s usually because they wish they could do it themselves!

  Lottie xx
  http://lottielamour.co.uk

 2. Alison
  2016-04-27 / 4:28 pm

  I agree that I hold the people with experience a lot higher than people who are just giving their opinion with no substance. It is important we look to people who have been in the same situation that we are in for their expertise.

 3. Katrine
  2016-04-27 / 5:19 pm

  I say find a mentor or someone you admire withing your field <3

 4. Cheyenne Skyeforest
  2016-04-27 / 7:13 pm

  You are very correct in saying only listen to someone with actually experience in the subject that you are seeking advice in. It doesn’t matter WHAT the subject is, only someone with experience can truly give your valuable and practical advice on any subject. Otherwise you are just receiving conjecture and opinions and many times those are just not worth listening to!

 5. Amy Scott
  2016-04-27 / 8:16 pm

  I have listened to fools and let people walk all over me for years. I’m a very perceptive person but easily manipulate apparently. I will now, always always go with my gut instincts and personal research!

 6. 2016-04-27 / 9:16 pm

  It is true sometimes the best advice you get is by living through your mistakes and finding out what you need to do instead!

 7. Carrie Chady Rundhaug
  2016-04-28 / 5:24 am

  It doesn’t matter if you listen to experts or someone who knows nothing at all! The only person you should listen to is yourself. In your heart of hearts you know what is best for yourself and know one else.

 8. kathryn Maher
  2016-04-28 / 1:09 pm

  You know, everyone always has advice/opinions or experience to share. Unfortunately its rarely the right advice for the individual looking for it. Everyone is different what is right for one person is all wrong for another….. Go with your own instincts when it comes to important decisions involving you….nobody knows you better. xxx

 9. 2016-04-28 / 3:01 pm

  It is hard to know whether to take advice from others. They are not in your situation and really, you need to make the decisions that are right for you. 🙂

 10. kerrblogs
  2016-04-28 / 3:32 pm

  absolutly in love with the shoes.Everybody has advice to give but doesnt mean its going to apply to you but still i say soke up as much knowledge as you can.After all Knowledge is power!

  • 2016-04-28 / 3:49 pm

   Yes!!!! Knowledge is very powerful! Knowledge + practice!

 11. 2016-04-28 / 7:01 pm

  Everyone looks at stuff differently, until we don’t experience it, we don’t know how it is. We really shouldn’t be naive. You looks in this simple outfit 🙂

 12. I am Vagabond
  2016-04-28 / 7:31 pm

  You have some great advice and very nicely written. You have said it so beautifully “Never listen to anyone who lacks experience!” Thats how I feel if a person is telling me what’s good or bad he/she better have lived some part of that experience.

 13. Ana Ojha
  2016-04-29 / 1:24 am

  I believe that you can listen to everyone whom you like but always do what your heart say after doing SWOT Analysis!

 14. 2016-04-29 / 3:02 pm

  “People who advised me to go to university had never studied themselves”

  I received the same advise from my parents who both did not finish secondary education bec. mom was orphaned at a tender age and she has to attend to her siblings, and dad’s parents don’t have the means to send them to school, thus, he worked at an early age.

  Their advise is more of a plea to ensure we will not go thru the same hardships they went thru for lack of education.

  Back then I don’t get it and don’t care, but looking back, I appreciate how they guided us to avoid the shit they are in.

  Sonnie

 15. 2016-04-30 / 12:53 am

  While I totally believe in education job opportunities and the life you will get is a different subject. When you are at the young age of 18 you barely know what’s right or wrong and sometimes listening to your instinct may be tricky. I listened to my instict and joined the army, my dream was to be independent and I achieved that, but after 6 years I was sick of it and I knew that it was a very bad decision. I blamed my parents, myself but the thing is that that’s life and you never know what will come. Your preferences change because your experiences grow. My advice here is the same as yours plus think very carefully before you do something and try to imagine your future self with this choice. If you see you there maybe it is the right one.

Leave a Reply

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Copy link
Powered by Social Snap