Keep Moving Forward


KeepMovingForward

Hello my loves!
It’s been two weeks since we came back from California. I feel like I still have a lot to share with you guys, and not enough time to do it! How time flies! Do you know that feeling, when you have a lot of ideas and not enough time?

Today I’d like to share with you my new pictures, which were taken last week in Germany. I’m also wearing these pants by Armani here…

Cześć moi Kochani!
Dwa tygodnie minęły od naszego powrotu z Kalifornii. Mam głowę pełną nowych pomysłów i ogromną chęć podzielenia się z Wami moimi wrażeniami. Czas mija tak szybko! W następnym tygodniu rozpoczyna się czerwiec! Znacie to uczucie gdybyście chcieli się za coś zabrać a brakuje Wam na to czasu?

Załączam dla Was dzisiaj kilka fotek zrobionych tuż po naszym powrocie do Europy. Spodnie, które mam na sobie zostały już wykorzystane w innej stylizacji – tutaj


KeepMovingForwardKeepMovingForwardKeepMovingForwardKeepMovingForwardKeepMovingForward

“Style is a way of saying who you are without having to speak.” – Rachel Zoe


KeepMovingForward

When it comes to the ability to express yourself in a foreign language – it’s not easy, especially when you need to write something.
I think I can express myself in English better in writing than in speaking. Of course living in Germany I need to speak German. I can speak at communicative level but I can’t express my feelings in German.

Have you learned German?
Do you have any experience with learning foreign language?
Which languages have you learned?

Pod względem wykorzystywania w pisowni języka obcego, nie jest to takie proste, zwłaszcza jeśli chcesz napisać coś w taki sposób by odbiorca wiedział o co Ci chodziło. Wydaje się to banalne, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Myślenie językiem ojczystym podczas pisania teksu w języku obcym nie wchodzi w grę. Możemy zrobić sobie notatki w języku polskim, ogólny zarys tekstu bądź tego, co chemy zawrzeć pisząc dany tekst.
Myślenie językiem obcym i dobieranie słów z danego języka obcego sprawia, że nasz odbiorca jest w stanie być częścią dialogu – tym samym odpisać nam na maila bądź nas po prostu zrozumieć. Pod względem języka angielskiego (oczywiście w moim przypadku) jest łatwiej wyrazić siebie, swój aktualnym nastrój, to, co mamy w danym momencie na myśli itp. Schody zaczynają się w momencie wyrażenia uczuć bądź nastroju w języku niemieckim. Nie twierdzę tutaj, że jest to niemożliwe. Możemy stwierdzić fakt, np. “Wszystko w porządku.” Krótko i na temat – jeśli jednak chcemy się po prostu wyrazić z pomocą przychodzi mi inny język obcy – język angielski!

Hope you’re having an amazing weekend my loves!
Pozdrawiam Was Wszystkich i życzę miłego wieczoru!

bodysuit/ body → Forever 21
cap/ czapeczka → Mercedes Benz
shoes & sunglasses/ buty i okulary → Guess
bag/ torebka → Nine West
pants/ spodnie → Armani

Share:

9 Comments

 1. theCuriousPixie
  2016-05-29 / 10:09 pm

  Your jeans look great!
  I’ve never learned German we were taught Latin at school, not so useful in the modern world!

 2. 2016-05-30 / 8:11 am

  You look amazing! I’ve been in Germany but never learnt german language. I wish to, though!
  I’m italian and I’ve learned english well enough (I hope), and some words of Japanese, because I was working in London in a japanese hair salon.

 3. BuildYourOwnEmpire
  2016-05-30 / 10:49 am

  I took German in high school and always got straight As 🙂 I’m looking forward to more posts about Cali, if you do them 🙂

 4. Rose Sahetapy
  2016-05-30 / 1:57 pm

  I understand you! I come from Indonesia and now live in Belgium in part where people speak Dutch, while sometimes the pressure to speak French is arise especially in Brussels and Wallonie. You look amazing in your outfit. xo
  http://www.ochalina.com

 5. 2016-05-30 / 10:07 pm

  I have never learnt German but I can speak Portuguese, Spanish and a little of Urdu and Arabic. I love your bodysuit x

 6. So far so Sabine
  2016-05-31 / 6:38 am

  Personally I think English is a great way to reach people all over the world. But for you daily life I understand that you have to learn German. Your outfit looks great!

 7. Carrie Chady Rundhaug
  2016-05-31 / 7:12 am

  I currently live in Norway and have been learning Norwegian for the past 10 months. While I understand a lot that others around me are saying I have a very hard time speaking back. Hopefully one day soon!

Leave a Reply

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial